Zajęcia taneczne dla dzieci – jakie niosą korzyści?

zajecia-taneczne

Większość dzieci bez względu na wiek jest bardzo aktywna ruchowo. Dorośli niejednokrotnie podziwiają zasoby energetyczne swoich pociech, zastanawiając się jak skutecznie spożytkować skumulowane w nich siły. Trafionym pomysłem jest udział dziecka z zajęciach tanecznych. Jakie są największe zalety uczęszczania pociech na zajęcia taneczne?

 

Rozwój sprawności ruchowej poprzez zajęcia taneczne

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Średnio co trzecie dziecko w wieku szkolnym przekracza swoją normę wagową. Statystyki dotyczą także polskiej grupy uczniów, wśród których dawka ruchu systematycznie zamieniana jest na czas, jaki poświęcają na przesiadywanie przez telewizorem czy tabletem. Nieprawidłowa, wielogodzinna pozycja siedząca skutkuje następstwami w postaci wad kręgosłupa czy zaburzeń wzroku. Inne negatywne skutki to zaburzenia układu nerwowego. Często mocno zaangażowani gracze postrzegają rzeczywistość przez pryzmat wirtualnych rozrywek, co może mieć opłakane rezultaty.

Rozwój zdrowia psychicznego

Zarówno lekarze, jak i psycholodzy zgodnie twierdza, że zajęcia ruchowe pozytywnie wpływają na młody organizm i znakomicie kształtują jego charakter. Taniec pomaga wyzwolić emocje za pomocą ruchów, a zajęcia w grupach uczą dzieci zasad panujących w społeczeństwie. Dziecko, poznając smak współzawodnictwa uczy się jak radzić sobie ze stresem, odczuwa radość zwyciężania oraz motywuje się poprzez niepowodzenia. Uczęszczając na zajęcia taneczne dziecko ma więc okazję udoskonalić swoje zdrowie psychiczne, kształtując intelekt.

Odprężenie

Wymagana dzienna dawka ruchu dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym to minimum 4 godziny aktywności. Zajęcia taneczne dla dzieci, podobnie jak inne ćwiczenia ruchowe, dostarczają dzieciom odpowiedniej ilości tlenu, co przekłada się na uczucie relaksu i zadowolenia z własnej samodzielności. Aktywne ruchowo dziecko kształtuje pozytywną postawę wobec zdrowego trybu życia, jest bardziej dokładne przy codziennych czynnościach i śmiałe w kontaktach z rówieśnikami.