Wizyta w salonie kosmetycznym w ciąży?

kosmetyka-ciaza

Wiele młodych mam zastanawia się, czy wizyty w salonie kosmetycznym ma wpływ na rozwijające się dziecko w łonie. Złe działanie lakierów do paznokci i innych kosmetyków używanych podczas manicure i pedicure to jeden z najbardziej powielanych mitów. Twierdzi się, że emalia wywołuje ciężkie wady wrodzone u nienarodzonego dziecka.

Jest to nieprawdą. O paznokcie trzeba dbać tak samo jak przed ciążą. Jednak na wizycie u kosmetyczny należy ją poinformować o naszym stanie. Niektóre kosmetyki mogą nas uczulać, lub ich zapach może wywoływać mdłości. Należy też unikać lakierów zawierających formaldehyd lub toluen, gdyż mogą silnie podrażniać. Mimo tego, że nie istnieją przeciwwskazania do wizyt u kosmetyczki w czasie ciąży, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Należy wybrać sprawdzony salon kosmetyczny, oferujący np. manicure hybrydowy gdzie mamy pewność, że narzędzia są zawsze wysterylizowane. Jeżeli nie jesteśmy pewni poprośmy, żeby kosmetyczka zrobiła to przy nas.

Lepiej też unikać w tym czasie wycinania skórek.

W takich wypadkach można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, co podczas porodu może przejść na dziecko. Młode mamy powinny pamiętać też, że podczas ciąży najlepiej skontaktować się z lekarzem jeśli chcą stosować tabletki wzmacniające włosy i paznokcie. Witaminy i minerały nich zawarte mogą się dublować z tymi, które przyjmuje się podczas ciąży. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wizyt u kosmetyczki w czasie ciąży. Dbanie o paznokcie jest nawet wskazane, gdyż podczas ciąży paznokcie rosną zdecydowanie szybciej. Macierz wytwarzające płytkę paznokciową pracuje o wiele intensywniej pod wpływem nadmiaru estrogenów. W tym okresie rosną z szybkością 2-3 mm tygodniowo. Gdzie normalnie rosną 1 mm. Często się zdarza też, że rosną nierówno. W tym wypadku trzeba częściej dbać o swoje paznokcie, lub umawiać się do kosmetyczki. Ale czy to nie świetny sposób dla kobiety w ciąży na chwile relaksu? Przecież nic tak świetnie nie odpręża jak zabiegi kosmetyczne. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na sterylizacje narzędzi pracy, a wtedy nie musimy o nic się martwić.