Jak odżywiać się w ciąży?

dieta

Odpowiednia dieta jest bardzo ważna jeśli chodzi o okres ciąży, ale także po rozwiązaniu młode mamy powinny zwracać uwagę na to co jedzą. Pokarm będzie wartościowy, a Ty szybko wrócić do wagi sprzed ciąży. Gdy maluszek jest jeszcze w łonie matki dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 300 kcal. Po porodzie popyt wzrasta.

Odżywanie w ciąży – podstawy

W pierwszym półroczu, gdy maluch je pokarm tylko z piersi rośnie nawet o 300-350 kcal niż w czasie ciąży. Po tym okresie, gdy dziecko dostaje już pokarmy uzupełniające zapotrzebowanie zmniejsza się o 100 kcal. Oczywiście liczby są czysto teoretyczne, bo każdy ma inne zapotrzebowanie energetyczne i trzeba odpowiednio dopasować do swoich potrzeb. Jednak nie tylko trzeba zwrócić uwagę na to, aby więcej kalorii dostarczyć swojemu organizmowi, ale też na to co jemy. Spożywane przez nas jedzenie wpływa na mleko, które dostarczamy swojemu dziecku, co może wnosić dużo dobrego, ale też złego. Najważniejsze jest to, aby się nie odchudzać podczas karmienia piersią. W tłuszczach kumulują się szkodliwe substancje z pokarmów. Gdy gwałtowne traci się na wadze są one uwalniane, trafiają do krwiobiegu, a następnie do pokarmu.

Dieta powinna być różnorodna i bogata w witaminy

Tak, aby dziecko otrzymało wszystkie potrzebne składniki do prawidłowego rozwoju. W pierwszym miesiącu należy unikać kapusty, fasoli, cebuli, ostrych przypraw i unikać smażonych potraw. Mogą spowodować ból brzuszka i kolki u malucha. Jeśli po jakimś czasie nic się nie dzieje, stopniowo do diety można włączać kolejne składniki. Po upływie sześciu miesięcy można jeść praktycznie wszystko. Pomoże to w akceptacji dziecka pokarmów w przyszłości. Warto zrezygnować z owoców cytrusowych, czekolady czy orzeszków ziemnych, ponieważ są to bardzo silne alergeny, a wykluczenie ich z diety nie wpłynie na niedobór jakiś składników u dziecka. Sięgaj natomiast po produkty bogate w witaminy i sole mineralne. Trzeba dostarczyć dużo żelaza, wapnia, jodu i selenu gdzie znajdziemy w mięsie, rybach, kaszach oraz cynku np. z kukurydzy czy roślinach strączkowych.

One Thought to “Jak odżywiać się w ciąży?”

  1. Elizabeth

    Dla mam maluszków, które jeszcze jeżdżą w wózkach zaprojektowaliśmy takie plecaki dla mam; https://bit.ly/2T2dQCs, jak wam się podobają? Polecane są przez mamy z forum Krakowa. Mam nadzieję, że wam czytelniczkom świata matki, też się sprawdzą. Dodam tylko że taki plecak dla mamy to lepsze rozwiązanie od torby do wózka.

Comments are closed.